З 1-го січня 2016-го року в Україні набудуть чинності нові зміни в законах і нормативних актах. Крім незначних правок, також будуть і важливі нововведення. Таких законів більше десятка. Зокрема, зміни є в Податковому кодексі, в реєстрації бізнесу та нерухомості. Водночас влада скасує додатковий збір при імпорті, а в рамках угоди з Євросоюзом почне діяти Зона вільної торгівлі.

Закон про внесення змін до Податкового кодексу


        Податкова реформа, розроблена урядом - внесені істотні зміни в ПК і деякі законодавчі акти. ПДВ - вдосконалення порядку відшкодування з бюджету, два види реєстрів і т.д. Спрощенка - зменшення для платників 3 групи річного обсягу доходу з 20 до 5 млн грн; збільшення ставок для платників 3 групи і т.д. ПДФО - встановлення єдиної базової ставки 18% (замість двох діючих ставок 15% і 20%); для дивідендів залишається ставка в розмірі 5%. ЄСВ - встановлення єдиної ставки 22%. Зміни щодо акцизів, оподаткування с/г, податку на прибуток, нерухомість, транспортного та ін.


Нова редакція Закону про держреєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень - згідно із Законом від 26.11.2015 № 834-VIII


        Спрощення процедури держреєстрації нерухомості. Починається передача повноважень, перехідний період встановлений до 30 квітня. Суб'єктами реєстрації будуть виконкоми місцевих рад, міські та районні держадміністрації, держреєстратори (в т.ч. нотаріуси), акредитовані суб'єкти (суб'єкти публічного права, серед співробітників яких не менше 3-х держреєстраторів). Права можна реєструвати у будь-якого держреєстратора в межах області, а у нотаріуса - в межах всієї України. Можна буде зареєструвати права власності на об'єкти незавершеного будівництва, незатребувані паї. Підвищується вартість реєстрації, також законодавчо закріплені скорочені терміни реєстрації та плата за таку прискорену реєстрацію (у мінімальних зарплатах).


Нова редакція Закону про держреєстрацію юридичних осіб і фізосіб-підприємців - згідно із Законом від 26.11.2015 № 835-VIII


        Спрощення процедури держреєстрації бізнесу. Починається передача повноважень, перехідний період встановлений до 30 квітня. Передача органам місцевого самоврядування, місцевим держадміністраціям, нотаріусам та акредитованим суб'єктам повноважень щодо надання адмінпослуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та ФОП. Перехідний період встановлений до 30 квітня. За органами юстиції залишається державна реєстрація громадських формувань. Зміни спрямовані на реформування реєстрації, оперативності, мінімізації кількості документів та процедур.


Закон від 05.11.2015 № 761-VIII «Про зовнішню трудову міграцію»


      Встановлено правові та організаційні основи держ регулювання зовнішньої трудової міграції та соцзахисту громадян України, які тимчасово виконували або виконують роботу за кордоном. Визначено права трудових мігрантів на належні умови праці, соціальний захист і возз'єднання сім'ї. Держава зобов'язана сприяти реінтеграції в суспільство трудових мігрантів та членів їх сімей після повернення в Україну шляхом надання соцпослуг. Встановлено державний контроль та відповідальність за порушення вимог законодавства про трудову міграцію.


Закон від 05.06.2014 № 1314-VII про метрологію та метрологічну діяльність


         Розмежування регулюючих, наглядових і господарських функцій у сфері метрології. Створюється Державна метрологічна інспекція. Вводиться адмін відповідальність за порушення умов і правил проведення повірки засобів вимірювальної техніки та виконання вимірювань. Передбачається розширення застосування механізмів акредитації.Супутній Закон № 1315-VII від 05.06.2014 «Про стандартизацію» у своїй основній частині набирає чинності з 4 січня 2015 року - передбачається створення та функціонування єдиного національного органу стандартизації.


Закон про заходи щодо стимулювання зовнішньоекономічної діяльності


          З 1 січня 2016 року скасовується додатковий імпортний збір. Втратив чинність Закон про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України, якою тимчасово був введений додатковий імпортний збір у розмірі 5% і 10%.


Закон від 20.10.2014 № 1 709-VII про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань спадкування Законом дозволено оформлення спадщини в сільрадах.


           Спрощено процедуру оформлення спадщини та реєстрації прав спадкоємців на успадковане ними нерухоме майно (насамперед, у сільських населених пунктах) шляхом надання відповідних повноважень органам місцевого самоврядування. Скасовується обов'язкова оцінка майна у випадках успадкування майна спадкоємцями першої та другої черги за законом і за правом представлення, а також у разі спадкування спадщини, яка оподатковується за нульовою ставкою податку.


Закон від 15.07.2015 № 614-VIII про внесення змін до деяких законів з питань пенсійного забезпечення
Пенсіонерам-військовослужбовцям повернуть належні їм суми пенсій.


            Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, який не проведений по вини органів ПФУ або держорганів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Уточнена норма Закону про обов'язкове пенсійне страхування щодо вимоги досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу при призначенні пенсій на пільгових умовах або за вислугу років.


Закон від 12.11.2015 № 802-VIII про зміну об'єкта оподаткування для платників, які обрали спрощену систему оподаткування


          С/г товаровиробникам повертають деякі пільги. Від відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій звільнені с/г товаровиробники, віднесені до четвертої групи платників єдиного податку. Таким товаровиробникам повернуть ті пільги, якими вони користувалися до 01.01.2015 як платники фіксованого сільськогосподарського податку.


Угода про Зону вільної торгівлі України з ЄС (економічна частина Угоди про асоціацію)
Україна і ЄС створюють зону вільної торгівлі.


          Лібералізація торгівлі України з ЄС товарами / послугами, поступова інтеграція економіки України у внутрішній ринок ЄС. ЄС змінить свій тарифний план (зменшить або скасує мита), в України є 10 років перехідного періоду, протягом якого потрібно змінити свій тарифний план. Для найбільш чутливих товарів, якими торгують Україна та ЄС, встановлені тарифні квоти. Введення європейських технічних стандартів по 27 категоріям продукції.